הסינגולריות של קורצוויל

בעקבות ספרו של ריי קורצוויל – 'הסינגולריות מתקרבת – כאשר האנושות מתעלה על הביולוגיה.' 

Ray Kurzweil. 2005. The Singularity is Near – When Humans Transcend Biology (הספר יצא בעברית ב 2012 הוצאת כנרת, זמורה – ביתן, דביר ומאגנס, 593 עמודים)

הספר נפתח באמירה חזקה וחשובה על כוחו של רעיון. היצירתיות האנושית, היכולת לדמיין, ליצור ולפתח רעיונות כדי לפתור בעיות, הוא הכוח האנושי הגדול ביותר. "יכולת מרכזית של הבינה האנושית היא היכולת ליצור מודלים פנימיים של מציאות ולערוך ניסויי 'מה יהיה אם' פנימיים." (עמ' 29) "זו היתה הדת שעל ברכיה גדלתי: סגידה ליצירתיות האנושית ולכוחם של רעיונות." (עמ' 6). אבל אין די בכך. רעיונות מייצרים עוד ועוד רעיונות. רעיון מוליד מניפה של רעיונות הבאים בעקבותיו. "כוחם של רעיונות לשנות את העולם הולך ומואץ בעצמו." (עמ' 7). עניין זה (או, רעיון זה) מוביל אותנו ללב ליבו של הספר שהוא התיאוריה, שקורצוויל מכנה 'חוק התשואות המואצות'. אבל לפני שנפנה לחוק הזה, נחזור לרגע לכוחם של הרעיונות. רעיונות הם מידע הנושא משמעות, או בהגדרתו של ירון כהן ( כהן ירון. 2006 [2000] לשמור על גנו של אדםירושלים: המרכז לחקר מחלות מתהוות.) מידע שעושה משהו. משמעות היא התוצר הביצועי של האינפורמציה. (ראה מאמר באתר האינטרנט שלי 'קוגניציה –מבוא ועקרונות' שיש בו נקודות השקה רבות לדברי קורצוויל.) לפיכך, בניסוחו של קורצוויל, רעיונות הם מידע, הכל מסתכם במידע. "מיוריאל רוקייזר אמרה ש'היקום עשוי מסיפורים, לא מאטומים.' " (עמ' 9) מידע שמספר סיפור הוא המציאות הבסיסית בה אנו חיים.

"אנו רואים מידע בכל אחת ואחת מרמות הקיום. כל צורה וצורה של ידע אנושי ושל מבע אמנותי – רעיונות ועיצובים מדעיים והנדסיים, ספרות, מוזיקה, תמונות, סרטים – ניתנת לביטוי כמידע ספרתי. … התמרה של מידע, ולא של אנרגיה, היא אבן הבניין הבסיסית ביותר של היקום. … היקום עשוי, בסופו של דבר, מתוכנה. אל לנו לחשוב על המציאות כאילו היא עשויה מחלקיקים ומכוחות…עלינו לראותה כעשויה מסיביות של נתונים… … המידע, ולא החומר והאנרגיה, ראוי להיחשב למציאות הבסיסית יותר." (עמ' 79-81). קורצוויל מעמיד את המציאות על כל רבדיה כצברים של מידע. זהו מבט חדש על המציאות. מבט שאיננו חומרי (מטריאליסטי- פיזיקאלי), אלא תוכני. (ואולי יש כאן רמז לפתרון לניגוד בין החומר לרוח, דבר המתעצם גם לקראת סוף הספר.) בהמשך הספר מסביר קורצוויל כיצד ניתן להעריך מידע זה מבחינה כמותית, מידע שנמצא בכל רחבי היקום, וכיצד הערכה זו מהווה בסיס ליכולת הפוטנציאלית העצומה של האדם והיקום להגביר את היכולת הביצועית של הרעיונות.

כדי לתת תחושה ראשונית לכמות המידע שיש באדם, בכדור הארץ, ביקום, ולהמחיש את התפיסה הבסיסית הזו, ראוי לצטט קטע מהספר, שכותרתו: "כמה שכל יש לאבן?" (עמ' 122) "כדי להבין כיצד מתאפשר חישוב בלי אנרגיה ובלי חום, חשבו על פעולות החישוב המתנהלות בגוש אבן רגיל. אולי נראה לנו ששום דבר של ממש אינו מתרחש בתוך האבן, אבל בקילוגרם של חומר יש בערך 10 בחזקת 25 (עשרה ביליוני ביליונים) אטומים פעילים מאוד. למרות מוצקותה הנראית של האבן, כל האטומים שלה שרויים בתנועה, מעבירים אלקטרונים מזה לזה ובחזרה, משנים ספינים של חלקיקים ומחוללים שדות אלקטרומגנטיים נעים במהירות. כל הפעילות הזאת מייצגת חישוב, גם אם אין הוא מאורגן באורח משמעותי ביותר. … למרות כל הפעילות הזאת ברמה האטומית, האבן אינה עושה שום עבודה מועילה, אלא אם כן היא משמשת כמשקולת נייר או כקישוט. הסיבה היא שמבנה האטומים בה הוא רובו ככולו אקראי למעשה. אבל אילו היינו מארגנים את החלקיקים באופן תכליתי יותר, היינו מקבלים מחשב …. מחשב כזה הוא חזק פי עשרה ביליון ממוחותיהם של כל בני האדם בעולמנו…" [ההדגשות שלי, והם מבליטות את הפוטנציאל של המידע להיות יוצר משמעות באמצעות ארגון שלו.]

ולסיכום נקודה זו: "קשה להפריז בחשיבותה של תובנה זו. נקודה מרכזית בסינגולאריות היא הקביעה שתהליכי מידע – חישובים – יניעו בסופו של דבר את כל הדברים החשובים." (עמ' 123)   

חוק התשואות המואצות – תהליכים אבולוציוניים מתחילים לאט ובהמשך צוברים תאוצה. "אבולוציה היא תהליך של יצירת תבניות בסדר עולה." (עמ' 18) במילה 'אבולוציה' הכוונה היא לתהליכים בעולם החי אבל גם בעולם המידע והרעיונות. ראו למשל את האבולוציה של הדפוס, האבולוציה של המחשב, האבולוציה של האינטרנט, וגם של מוח האדם, וגם של השינוי הפיזי שהרחיק את האגודל האנושי משאר אצבעות היד, ועוד ועוד. אבולוציה מתחילה בהצטברות איטית והדרגתית של שינויים עד שמגיעה "קפיצה" שמאיצה מאוד את התהליך. האבולוציה מיישמת משוב חיובי ובכך נשענת על השלב הקודם ומגבירה אותו. תרשימים רבים בספר מדגימים את הקצב המעריכי של השינויים (למשל: צמיחת תעשיית הטלפון הקווי והסלולרי). השינויים מוכפלים שוב ושוב ולא גדלים בחיבור של 2+2+2+2+2+2 (=12), אלא, 2X2X2X2X2X2 (=64) (אפשר להמשיך את התרגיל ולראות כיצד המספרים "ממריאים" למעלה למעלה.) "גידול מעריכי מתנהל כמין פיתוי: הוא מתחיל לאט, כמעט אינו מורגש, אך מעבר לברך העקומה הוא הופך לנפיץ ומחולל תמורות עמוקות." (עמ' 15). "אבולוציה היא תהליך של יצירת תבניות בסדר עולה." (עמ' 18) – תבניות הן משמעויות פעילות, הן סדר ומורכבות שעושה משהו שמעבר למרכיבים. ברגע שמסתמן סדר שעושה משהו, מתחיל להתרחש תהליך מעריכי מהיר. 

קורצוויל מתאר 6 עידנים, 6 תהליכים אבולוציוניים שמובילים לעתיד. העידן הראשון היה עידן הפיזיקה והכימיה שבו אלקטרונים וגרעיני האטום והכוחות האלקטרומגנטיים שפעלו בהם יצרו מולקולות שעשו משהו. העידן השני היה העידן הביולוגי שיצר חיים בניהול המידע בדנ"א, ובו גם הדנ"א עבר תהליך אבולוציוני. האבולוציה של הדנ"א יצרה את העידן השלישי של המוח שבו המידע הוטבע בתבניות מסודרות של נוירונים (חומר מבטא מידע). "המקבילות המסיבית של מוח האדם והארגון העצמי שלו מספקים את המבנה האידאלי לזיהוי תבניות." (עמ' 29). העידן הרביעי התחיל ביצירה של כלים שהכפילו את הכוח של האדם והמשיך בהתפתחות טכנולוגית שהובילה את האדם לחקלאות, ליצירת חברות עירוניות ולהפקת מידע בעיצוב חומרה ותוכנה. העידן החמישי, שאנו נמצאים בפתחו, ימזג בין הביולוגיה והטכנולוגיה ויצור בינה אנושית מורחבת. בינה זו תוביל לעידן השישי שבו חומר ואנרגיה ביקום יספגו תהליכים וידע תבוניים ויצרו (בארגון עצמי – והמושג 'ארגון עצמי של מערכת פתוחה' הוא רב-חשיבות) תבניות של משמעות. "מנגנוני היקום והחומר ה'לא נבון' שלו ילבשו צורות נשגבות ונאצלות של בינה, וזה יהיה העידן השישי באבולוציה של תבניות מידע." (עמ' 24).

"משמעות המילה 'סינגולריות' היא אירוע מיוחד במינו, שהשלכותיו מיוחדות במינן." (עמ' 25) זו הקפיצה האבולוציונית המעריכית שיוצרת שינוי רב-עוצמה. האירוע המיוחד במינו שאליו מוקדש רוב הספר הוא התיאור של פרטי העידן החמישי שיוביל אל השישי. בעידן החמישי ישופר האדם באמצעות הטכנולוגיה ו"שילוב העוצמות האלה (יכולת זיהוי התבניות של הבינה האנושית הביולוגית עם המהירות, קיבולת הזיכרון והדייקנות, כמו גם הידע ויכולת שיתוף המיומנויות של הבינה הלא-ביולוגית) יהיה אדיר." (עמ' 30).

3 מהפכות (או שלושה תהליכים אבולוציוניים מואצים) שיתרחשו במאה ה-21 יובילו את העידן החמישי. "הצבתי את 2045 כשנת הסינגולריות – כלומר, המועד שבו תתרחש התמורה העמוקה, המשנה סדרי עולם ביכולת אנוש. הבינה הלא-ביולוגית שתיווצר באותה שנה תהיה גדולה פי מיליארד מכל הבינה האנושית של היום." (עמ' 127).  3 המהפכות של העידן החמישי הן: שליטה ושיפור בגנטיקה האנושית, פיתוח יכולות ננו-טכנולוגיות ורובוטיקה.

בתחום הגנטיקה מתאר קורצוויל את התפתחויות העתיד המבוססות על ידע מקצועי קיים. יכולת שליטה באופן התבטאות הגנים, בלימת מחלות, בלימת הזדקנות, שיבוט, הנדסת תאים, הם חלק מהיכולות הצפויות. בתחום הננו-טכנולוגיה הוא כותב: "מה שהננוטכנולוגיה מבטיחה הוא ערכת כלים לבניית העולם הפיזי מחדש – ובכלל זה גופינו ומוחותינו – על יד הצמדת חלק של מולקולה לחלק אחר, או אולי אף אטום לאטום." (עמ' 212). רובוטיקה תיצור בינה מלאכותית לא-ביולוגית חזקה שתהיה מסוגלת ליצור קישורים משמעותיים. ראוי לציין כי נראה שקורצוויל למד נושאים אלה לעומקם והוא מפגין בספר ידע מקצועי רב, מעורר פליאה והשראה (וסחרחורת). ועוד הערה חשובה: פרק שלם בספר (הפרק האחרון) מוקדש לדיון מעמיק בסכנות של התפתחויות אלה.

פרק 6 בספר מוקדש להשלכות של המהפכות הללו. מה יהיו החיים האישיים שלא יהיה מוות, איך תראה החברה, והכלכלה, והחשוב מכל, מה תהיה ההשלכה של הבינה הכמעט בלתי מוגבלת. "כאשר הבינה מרווה את החומר והאנרגיה העומדים לרשותה, היא הופכת חומר סתמי לחומר חכם." (עמ' 343). בעידן השישי כל החומר ביקום יכול להפוך לבינה (באמצעות ארגון עצמי וסדר תבניתי). "אין צורך לומר שהיכולות של בינה כזאת עשויות להיראות אינסופיות, מכל בחינה מעשית, לרמת הבינה הנוכחית שלנו. יקום רווי בינה ברמה של 10 בחזקת 90 חישובים לשנייה [מול יכולת המוח האנושי שמוערכת ב-10 בחזקת 16 חישובים בשנייה, ומול יכולת משותפת של כל המוחות האנושיים 10 בחזקת 26 חישובים בשנייה] יהיה אדיר פי ביליון ביליון ביליון ביליון ביליונים מכל מוחות האדם הביולוגיים הקיימים כיום בכדור הארץ. [10 בחזקת 90 גדול מכל יכולת המוחות המשותפת ב 10 בחזקת 64 – מספרים אדירים] אפילו מחשב 'קר' של קילוגרם אחד יכול להגיע לעוצמת שיא של 10 בחזקת 42 חישובים לשנייה, כמתואר בפרק השלישי, ולכן יהיה אדיר פי עשרת אלפים ביליונים (10 בחזקת 16) מכל מוחות האדם הביולוגים." (עמ' 406).

"היקום אינו מודע – עדיין. אבל הוא יהיה כזה. בלשון מדויקת עלינו לומר שרק חלק זעיר ממנו מודע עכשיו. אבל זה עתיד להשתנות, ובקרוב. אני צופה שהיקום יעשה תבוני לאין שיעור ויתעורר בעידן השישי. האמונה היחידה שאני מקבל כאן היא שהיקום קיים. אם נסתמך על האמונה הזאת, הצפייה שהוא יתעורר אינה ממש אמונה אלא הבנה מושכלת, המבוססת על אותו מדע עצמו האומר שיש יקום." (עמ' 368)

מה תעשה בינה כזו? קודם כל היא תגמד את היהירות האנושית (למרות היכולות שלנו לפיתוח רעיונות וטכנולוגיות). אבל אין לנו יכולת לשער מה היא תעשה, לאן היא תוליך את היכולות האלה, מה היא תברא, האם היא תיצור משהו מחוץ לעצמה? בכמה מקומות בספר רומז קורצוויל כי הבינה היא ידע היודע את עצמו ודי לו בזה. הוא מוסיף בהקשר זה את המילה 'אלוהים'. הוא מגיע מהמדע ה'קשוח' אל הנסתר הגדול ואפילו המיסטי. זהו כוחם של רעיונות.                                                                        

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: