ארגון עצמי ותבניות

מערכת המארגנת את עצמה היא מערכת מרובת מרכיבים, שלעיתים קרובות אין לה גבולות ברורים הסוגרים ומגדירים אותה. מערכת כזו מאופיינת בדינמיות הנוצרת על ידי "לחצים" חיצוניים ופנימיים שונים ורק לעיתים רחוקות היא מגיעה לשיווי משקל סטטי. לפיכך "ארגון עצמי הוא יצירה מתפתחת של אינפורמציה חדשה" (ירון כהן – "לשמור על גנו של אדם" עמ' 157). מתפתחת – שהרי כל הזמן נוספים "רעשי" מידע נוספים שחלקם רלוונטי וחלקם איננו רלוונטי. המידע הרלוונטי נקלט במערכת ויוצר זעזוע במשמעות שלה שהיתה יציבה (לזמן קצר) עד עכשיו. ("ארגון עצמי אמיתי חייב להיות בלתי מתוכנת, אם הוא מתוכנת אזי אין הוא בחזקת חידוש." שם עמ' 86) לפיכך יש כאן מעשה דינמי של יצירה של משמעויות, זוהי פעולה של יצירה מתמדת של משמעויות. "משמעות היא הרושם שמותירה האינפורמציה. משמעות, בניגוד לאינפורמציה, היא משהו חיצוני. משמעות היא מה שהאינפורמציה עושה." (שם עמ' 34) "הגדרנו משמעות כהשפעה של האינפורמציה, כתולדה של אינטראקציה … ידיעה מתקשרת לעשייה." (שם עמ' 98) משמעויות אלו יובארו בהמשך בעזרת המושג 'תבניות'.

 

התנאים להיווצרות ארגון עצמי הם:

  1. רעש שעיקרו חיצוני (והיכול לגרום גם לרעש פנימי, כלומר לזעזועים פנימיים של המערכת, כתוצאה מהרעש החיצוני) היוצר גירויים חדשים המאלצים את המערכת להתארגן מחדש.
  2. השפעה פנימית הדדית של מרכיבי המערכת (כולל המרכיבים של הרעש הרלוונטי שמעכשיו הם כבר חלק ממרכיבי המערכת). השפעה הדדית פנימית זו היא "הלב" של הארגון העצמי.
  3. משובים (חיוביים ושליליים) ספונטניים שהם ההתרחשות והפעולה של הארגון העצמי.
  4. עודפות של גירויים היכולים לחזק את המערכת "הישנה", זו לפני הרעש החדש, או ליצור רעש רלוונטי חדש המביא לארגון עצמי חדש, או לקיים בסביבה רעש שכרגע איננו רלוונטי אבל יש לו את הפוטנציאל להיות רלוונטי בעתיד.

 

תבנית היא מכלול של מרכיבים בעל משמעות, כלומר כזו היכולה לעשות פעולה במציאות ולבוא לאינטראקציה עם חומרי מציאות. "תבניות הן תבניות רק אם הן עושות דבר מה, אם הן יכולות לגרום למשהו להתרחש במידה מסוימת של סדירות." (שם עמ' 160) כלומר, תבניות בעלות משמעות דורשות חיבור מסודר. אינפורמציה שעושה משהו היא בעלת סידור פנימי העושה אותה לרלוונטית באופן פוטנציאלי, והיא הופכת לבעלת משמעות ברגע שהיא (האינפורמציה) מתחילה לעשות משהו. תבנית היא, אם כן, אינפורמציה מסודרת עם משמעות.

תבנית פועלת בעזרת דימויים או ייצוגים. מכיוון שהתבנית היא פעולה על המציאות, אפשר לתאר אותה כפעולה שמגיבה למציאות. היא יכולה להגיב רק בגלל שיש לה ייצוג של המציאות שהרי אחרת לא היתה יכולה ליצור אינטראקציה עם דבר שאין לה שום מושג עליו. כדי ש-א' יבוא במגע עם ב', צריך ש-א' יכיר את ב' מראש כפוטנציאל, שהרי אחרת אין כל רלוונטיות למגע ביניהם. "הדרך היחידה לחוות משהו היא 'להתכוון' לקטגוריה או רעיון שאליהם אפשר לייחס את התפיסה. ללא מושג כלשהו לגבי מה שמחפשים, גם אם רואים אותו דבר מה, אין דרך לדעת זאת. … כדי להתבונן, המתבונן זקוק לקטגוריות שנוצרו מראש אשר מבתרות את המציאות לפיסות שאפשר להשתמש בהן. (שם עמ' 89)

דימויים אלה יכולים להיות מדוייקים ומוחשיים (א' יודע בדיוק את ב' שהרי הוא "נוכח מולו" והוא "רואה" שהוא מתאים לו), דימויים מופשטים (א' יודע איך ב' צריך להיות גם מבלי שהוא "נוכח", הוא יודע איך הוא צריך להראות) או דימויים מפוזרים (א' יודע כי חלק מ-ב' מתאים לו וגם חלק מ-ג' וגם חלק מ-ד' וכולם משתלבים בדימוי של התבנית).

לפיכך, תבניות הן חיבור מסודר של דימויים היוצרים אינטראקציה עם חומרי מציאות (או תופעות) לכלל תוצאה משמעותית כוללנית. תבניות הן גמישות ומאפשרות מגוון של אינטראקציות בעלות משמעות. בלעדי גמישות זו היתה נוצרת סיבתיות כבולה שהיתה מביאה לתוצאה (לפעולה) הכרחית. הגמישות מאפשרת מגוון של אינטראקציות בעלות משמעות. "זמינותן של תבניות רבות ומגוונות מאפשרת התאמה של תבנית שונה [או וריאציה של תבנית קיימת – ד.ש.] לכל אחת ממספר סיטואציות גדול מאוד השונות זו מזו אך במעט." (שם עמ' 161). כלומר, תבניות הן אמנם תבניות (דפוס, מבנה שיוצקים בו צורות מסוימות) אך הן מאפשרות גמישות.

תבניות יכולות להיות, בכל זאת, לינאריות (חד ערכיות – א' נפגש רק עם ב' ומביא לתוצאה מוגדרת), מתבדרת (משוב חיובי דומיננטי מוביל את המערכת להתפתחות מניפה), מתכנסת (משוב שלילי מכנס את המערכת לאטרקטור), תבנית גל סינוס, תבנית מושהיית (היסטרזיס), תבנית כאוטית ועוד.

ארגון עצמי יוצר בעזרת התבניות למידה, ובעקבותיה זיכרון המשפיע על משמעויות (אינטראקציות) חדשות.

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: